kniha 'Paměť Podprůhonu'

foto: Roman Hájek
foto: Roman Hájek

Halda, neziskové nakladatelství, připravuje výroční knižní publikaci. Pod pracovním názvem 'Paměť Podprůhonu' se skrývá historický úvod a podrobný místopis s historií jednotlivých domů od nadšeného historika Zdeňka Pospíšila, tématicky poskládané vzpomínky pamětníků a podprůhonských osobností, které spisovatel František Baďura skoro dva roky zaznamenával na svůj diktafon, a vše doplněné archivními materiály, mapami a fotografiemi ze soukromých sbírek.

Knihu plánujeme pokřtít na podprůhonském bále, 8. listopadu 2019. Neměla by chybět v knihovničce žádného podprůhoňáka a milovníka kladenské historie.

Havířská č. p. 867

Hned pod chlapeckou měšťanskou školou byste na starých pohlednicích našli mohutnou budovu hostince U Přemysla. Za ní začínala ulice Pod Školou, která vedla směrem k Bukovce. Dům samotný měl složitou dispozici, byl složený v podstatě ze tří částí. Na jeho místě původně stával přízemní rohový domek, který v roce 1871 postavil Karel Siřiště. Z jedné strany byla dílna s krámem, přes chodbu pak kuchyně s pokojem. Z dostupných pramenů je zřejmé, že již kolem roku 1880 fungoval v domě hostinec. Jeho prvním hostinským byl Václav Štech, který v roce 1889 předal živnost svému synovi Františkovi.  

Hráli jsme si všude, v Bukovce, lezli jsme do zahradnictví, dělali jsme takový lupy, chodili jsme na hrušky, na jabka, na všechno. I na druhej konec Podprůhonu jsem chodil. To jsme vedli mezi sebou války, jeden konec s druhým. A pak jsme se všichni Podprůhoňáci scukli a vedli jsme války s Ostrovcem. Mydlilo se to... Hlavně na těch polích, jak teď stavěj baráčky, a vůbec - kde se dalo.

Nikdo z nás nebyl lepší, každej přišel s boulema, s rozbitou hlavou. Kolikrát jsme přišli domu až v osm večer a nikdy jsme nežalovali, to se nežalovalo. Hráli jsme si na partyzány. Každej malej kluk chtěl bejt ruskej voják, že jo.

Žádost o opravu domu č.p. 223, rok 1885
Žádost o opravu domu č.p. 223, rok 1885